Loga - Ja w internecie - Gmina Jastrząb - Legalna Kultura

Gmina Jastrząb zrealizowała 10 szkoleń internetowych dla mieszkańców gminy Jastrząb w ramach Działania 3.1 “Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych” Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

Obszary tematyczne w jakich wyszkoliliśmy naszych mieszkańców:

  • Moje finanse i transakcje w sieci - po przeprowadzonym szkolenia mieszkańcy potrafią, wykorzystując sieć, zarządzać kontem bankowym, dokonywać płatności, realizować zakupy, rezerwować podróż, płacić podatki oraz umieją jak korzystać z podstawowych usług e-administracji, m. in. wnioskując o zaświadczenia czy też występując o dowód osobisty – wszystko w sposób elektroniczny. Ponadto udział w szkoleniu umożliwił uczestnikom podniesienie kompetencji w zakresie korzystania z kultury i zasobów edukacyjnych w Internecie.
  • Kultura w sieci - po przeprowadzeniu szkoleń z tego modułu mieszkańcy potrafią bezpiecznie szukać w internecie filmów, spektakli, książek, muzyki, gier, zdjęć, szkoleń i innych treści dostępnych z legalnych źródeł oraz jak mogą wykorzystać je do nauki lub własnej twórczości zgodnie z prawem. Uczestnicy szkolenia zapoznali się z ogólnodostępnymi portalami prezentującymi dorobek polskiej kultury (Ninateka – Filmoteka Narodowa, Polona, Encyklopedia Teatru Polskiego, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, cyfrowe zbiory MNW i in.). Poznali podstawy prawa autorskiego, niezbędne do korzystania z kultury w sieci i zdobyli umiejętność wyszukiwania legalnych źródeł kultury, w tym korzystania z Bazy Legalnych Źródeł. Uczestnicy szkolenia ponadto dowiedzieli się, jak odtworzyć historię własnej rodziny, miejscowości czy regionu, bazując na informacjach znajdujących się w Internecie oraz jak stworzyć drzewo genealogiczne.
  • Mój biznes w sieci - uczestnicy szkolenia nauczyli się, jak wykorzystać zasoby internetu, aby podnieść skuteczność działania w ramach poszczególnych funkcji biznesowych (komunikacja, marketing, zaopatrzenie, finanse itp.). W szczególności poznali dedykowane dla biznesu usługi e-administracji. Szkolenie posłużyło ponadto podniesieniu kompetencji przyszłych przedsiębiorców w zakresie korzystania z zasobów edukacyjnych Internetu, które umożliwią im samodzielne rozwijanie działalności firmy online (np. Akademia PARP).
  • Działam w sieciach społecznościowych - uczestnicy szkolenia nauczyli się jak skutecznie korzystać z portali społecznościowych (YouTube, Facebook, Twitter i in.), w swojej codziennej pracy i życiu prywatnym. Uczestnicy w trakcie szkolenia nabyli umiejętności pozwalające na bezpieczne poruszanie się w świecie mediów społecznościowych, w tym m.in. nauczyli się nawiązywać i podtrzymywać znajomości, współdziałać z innymi użytkownikami Internetu, kształtować swój publiczny wizerunek, dzielić się swoją twórczością oraz korzystać z twórczości innych zgodnie z prawem. Ponadto nauczyli się obsługi podstawowych narzędzi e-administracji z wykorzystaniem konta w ePUAP i profilu zaufanego.
  • Rodzic w Internecie - po przeprowadzeniu szkolenia uczestnicy poznali źródła wartościowych treści dostępnych w bibliotekach, muzeach cyfrowych oraz nauczyli się, jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w sieci i reagować na zagrożenia typu trolling i hate. Ponadto uczestnicy szkolenia zdobyli wiedzę, jak korzystać z podstawowych usług e-administracji dla rodzin (złożenie wniosku Rodzina 500+, uzyskanie Karty Dużej Rodziny), a także usług związanych ze zdrowiem.
    Łącznie zostało przeszkolonych 117 uczestników projektu. 

Loga - Fundusze Europejskie  Polska Cyfrowa - Rzeczpospolita Polska - Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt  pt. „Ja w internecie” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa.

 

Ja w internecie - zdjęcie z zajęć 1
Ja w internecie - zdjęcie z zajęć 2
Ja w internecie - zdjęcie z zajęć 3
Ja w internecie - zdjęcie z zajęć 4
Ja w internecie - zdjęcie z zajęć 5
Ja w internecie - zdjęcie z zajęć 6