Świętojanki 2022

W dniach od 24-26 czerwca br. odbyły się główne obchody jubileuszu 600 lecia powstania miejscowości Jastrząb. W ciągu trzech dni odbyło się wiele ciekawych atrakcji. W piątek o godzinie 17 rozpoczęła się Msza Święta, procesja i Ofiarowanie parafii Jastrzębskiej Najświętszemu Sercu Jezusowemu. Mszy przewodniczył biskup Marek Solarczyk, ordynariusz diecezji radomskiej. Częścią Mszy była procesja wokół kościoła. Przed rozpoczęciem ceremonii ks. doktor Albert Warso, watykański pracownik, pochodzący z miejscowości Jastrząb, odczytał pozdrowienia od papieża Franciszka i przekazał parafii papieski perłowy różaniec. W Drugi dzień obchodów 600 lecia tj. 25 czerwca br. odbyła się konferencja naukowa poświęcona dziejom miejscowości Jastrząb.

20220625_162307W konferencji udział wzięli wybitni naukowcy, którzy wygłosili wykłady na temat:

 • średniowieczne początki miasta Jastrzębia - prof. dr hab. Krzysztof Ożóg (Uniwersytet Jagielloński),
 • biskup Wojciech Jastrzębiec - dr Grażyna Lichończak - Nurek (Muzeum Historyczne Miasta Krakowa),
 • biskup Zbigniew Oleśnicki - prof. dr hab. Maria Koczerska (Uniwersytet Warszawski).
 • Jastrząb w epoce nowożytnej - prof. dr hab. Dariusz Kupisz (Uniwersytet Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie),
 • Dzieje Jastrzębia w okresie zaborów - dr Kamil Szpunar (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach),
 • Jastrząb w latach 1918 - 1945 - dr hab. Sebastian Piątkowski (Instytut Pamięci Narodowej w Radomiu,
 • Dzieje parafii Jastrząb - od 1918 do 1945 - ks. dr Piotr Tylec (KUL),
 • Jastrząb po 1945 roku (ksiądz doktor Albert Warso, Dyskateria Nauki Wiary - Watykan).

Program konferencji naukowej z okazji 600-lecia fundacji Jastrzębia 25 czerwca 2022 r.

Informujemy, że przebieg obrad Konferencji naukowej z okazji 600-lecia fundacji Jastrzębia jest utrwalany i transmitowany za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk

[PDF] - klauzula informacyjna RODO

Plakat Jubileusz 600 lecie Jastrzębia
 Pragnę serdecznie zaprosić wszystkich chętnych mieszkańców do obchodów 600-lecia Jastrzębia. W tym miesiącu zaplanowaliśmy wspólne sadzenie drzewek, pomogą nam również nasi przyjaciele z Ukrainy przebywający aktualnie na terenie Gminy.   Po sadzeniu zaplanowana jest wspólna biesiada przy ognisku wraz z poczęstunkiem.   Dziękuję Lasom Państwowym za nieodpłatne przekazanie sadzonek.

Pragnę serdecznie zaprosić wszystkich chętnych mieszkańców do obchodów 600-lecia Jastrzębia. W tym miesiącu zaplanowaliśmy wspólne sadzenie drzewek, pomogą nam również nasi przyjaciele z Ukrainy przebywający aktualnie na terenie Gminy. Po sadzeniu zaplanowana jest wspólna biesiada przy ognisku wraz z poczęstunkiem. Dziękuję Lasom Państwowym za nieodpłatne przekazanie sadzonek.

Puchar 600-lecia Jastrzębia

W dniu 26 marca 2022r. w sali gimnastycznej Publicznej Szkoły Podstawowej w Jastrzębiu odbył się Turniej Piłki Siatkowej rozgrywany w ramach obchodów 600-lecia Jastrzębia. Do turnieju przystąpiło sześć zespołów męskich: Bobry Lewaszówka, Lerko Kielce, Skarpa Lublin, Pasjonaci Radom, Czarny Szydłowiec oraz gospodarze Domino Jastrząb. Po grach eliminacyjnych w grupach zostali wyłonieni zwycięzcy, którzy rozegrali mecze o miejsca I – IV.

Trzecie miejsce zajęli Pasjonaci z Radomia pokonując Bobry Lewaszówka 2: 0.

Wójt Gminy Jastrząb, Przewodniczący i Wiceprzewodniczący Rady Gminy oraz osoba grająca Biskupa Wojciecha Jastrzębca czytająca akt założenia miejscowości Jastrząb, na tle tablicy z napisem 600 Lecie Jastrzębia

Uroczysta inauguracja obchodów 600 lecia powstania miejscowości Jastrząb.
Dzień 6 stycznia 2022 r. trwale zapisze się w historii miejscowości Jastrząb, która tego dnia rozpoczęła świętowanie 600 lecia swojego istnienia. Obchody te rozpoczęły się uroczystą sesją, która odbyła się w Publicznej Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Jastrzębiu. Wśród zaproszonych gości przybyli parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości Marek Suski, Anna Kwiecień, Dariusz Bąk i Andrzej Kosztowniak. Był również Wicemarszałek Mazowsza Rafał Rajkowski, ksiądz Albert Warso, pracownik Kongregacji Nauki i Wiary w Watykanie pochodzący z Jastrzębia. Gościli także samorządowcy z powiatu szydłowieckiego: starosta Włodzimierz Górlicki, zastępca starosty Anita Gołosz, burmistrz Szydłowca Artur Ludew, wójt Mirowa Artur Siwiorek, wójt Orońska Henryk Nosowski, a także wójt Wierzbicy Zdzisław Dulias i Borkowic Robert Fidos. Na sesję, poza radnymi, przyszli również mieszkańcy gminy, strażacy, księża, nauczyciele, seniorzy. Uroczystą sesję otworzył przewodniczący Rady Gminy Sławomir Bińkowski.

grafika - Jubileuszowe spojrzenie na dzieje Jastrzębia ks. Alber Warso

Jubileuszowe spojrzenie na dzieje Jastrzębia

600 lat 1422 – 2022 za nami

 • 20-24 pokolenia
 • 19 królów
 • 61 papieży
 • 53 biskupów

 

 1. Ojcowie miasta
  Biskup Wojciech Jastrzębiec ok. 1362-1436 (Biskup krakowski 1412-1423)
  Kardynał Zbigniew Oleśnicki 1389-1455 (Biskup krakowski 1423-1455, Pierwszy polski kardynał - 1439)
 2. Początki Jastrzębia
  Miasto powstało na ziemi po wykarczowanym lesie „na surowym korzeniu” przy trakcie prowadzącym z Iłży do Skrzynna
  - osady w i na włościach Lepiennicza i Ganszowa w ziemi sandomierskiej, w dystrykcie radomskim, nad potoczkiem Szmiłowska Rzeka

 

[PDF] - Cała treść w prezentacji

Herb Gminy Jastrząb

Przewodniczący Rady Gminy Jastrząb Sławomir Bińkowski oraz Wójt Gminy Andrzej Bracha serdecznie zapraszają mieszkańców gminy Jastrząb na uroczystą sesję Rady Gminy zorganizowaną z okazji 600-lecia  powstania miejscowości Jastrząb. Sesja odbędzie się w dniu 6 stycznia 2022 r. o godzinie 14.00 w Publicznej Szkole Podstawowej w Jastrzębiu. Włodarze gminy zapraszają również na Mszę Świętą wraz z kolędowaniem w kościele pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela w Jastrzębiu. Msza Św. rozpocznie się o godz. 16.00.