w ramach Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji (7-13.10.2024 r.)
Czyli bezpłatny test online dla uczniów szkół podstawowych i średnich (od 4 klasy szkoły podstawowej wzwyż).
Ideą Ogólnopolskiego Testu Dysleksji jest wykrycie symptomów dysleksji na możliwie wczesnym etapie. Wysoki wynik należy traktować jako sygnał, że warto udać się do poradni psychologiczno-pedagogicznej. Tylko tam uczeń może zostać przebadany pod okiem specjalistów, którzy postawią diagnozę i (w przypadku stwierdzenia dysleksji) wystawią odpowiednie zaświadczenia. Taki dokument uprawnia m.in. do pisania Egzaminu Ósmoklasisty i matur na specjalnych warunkach, dostosowanych do wymagań ucznia z dysleksją.
Dlaczego warto wziąć udział w teście?
Zdecydowana większość uczniów w Polsce nie była nigdy diagnozowana pod kątem dysleksji. Wielu nie jest świadomych, że mogą ją posiadać, albo dowiadują się o tym zbyt późno. Tymczasem im wcześniej zostanie postawiona diagnoza, tym wcześniej uczeń może zacząć korzystać z dostosowanych do jego wymagań warunków nauki i egzaminowania. Ogólnopolski Test Dysleksji stwarza okazję do tego, aby uczeń mógł się przekonać, na ile jest prawdopodobne, że posiada dysleksję. Test nie zastąpi wizyty w poradni psychologiczno-pedagogicznej, ale jego wynik będzie stanowił wskazówkę, czy warto się do takiej poradni wybrać. Więcej na temat dysleksji można przeczytać w artykule “Co to jest dysleksja?”.
Ogólnopolski Test Dysleksji spełnia także funkcję testu przesiewowego na niespotykaną wcześniej w Polsce skalę! Dane zebrane podczas pierwszej edycji testu posłużyły do sporządzenia raportu “Dysleksja w Polsce w 2023 r.” (dostępny do pobrania TUTAJ). Wynika z niego, że trudności w nauce o podłożu dyslektycznym mogą być o wiele bardziej powszechne, niż dotychczas sądzono. Oficjalne dane mówią o diagnozowaniu dysleksji u około 10-15% uczniów. Tymczasem ponad połowa spośród niemal 4000 uczestników Ogólnopolskiego Testu Dysleksji 2023 miała oznaki dysleksji.
Jak będzie w tym roku? Dowiemy się na podstawie danych zebranych w dniach 7-13 października 2024 r. Dlatego zachęcamy do rozwiązania testu oraz do poinformowania o nim znajomych. Zgromadzone dane posłużą do sporządzenia raportu “Dysleksja w Polsce w 2024 r.”, który zostanie bezpłatnie udostępniony szkołom, kuratoriom, Ministerstwu Edukacji i Nauki, mediom oraz wszystkim zainteresowanym.Jak będzie w tym roku? Dowiemy się na podstawie danych zebranych w dniach 7-13 października 2024 r. Dlatego zachęcamy do rozwiązania testu oraz do poinformowania o nim znajomych. Zgromadzone dane posłużą do sporządzenia raportu “Dysleksja w Polsce w 2024 r.”, który zostanie bezpłatnie udostępniony szkołom, kuratoriom, Ministerstwu Edukacji i Nauki, mediom oraz wszystkim zainteresowanym.