Jastrząb pomaga Ukrainie

Herb Gminy Jastrząb

 1 серпня 2022 р. о 17:00 у Мазовецькому воєводстві увімкнуть сирени, щоб символічно відзначити 78-му річницю Варшавського повстання.

Будь ласка, зберігайте спокій.

mapa

УВАГА, СКАЗ!

[LINK] - UWAGA WŚCIEKLIZNA! - tekst w języku polskim

Сказ – невиліковне, вірусне, інфекційне захворювання надзвичайно тяжкого і майже завжди летального перебігу, що вражає нервову систему людини і тварин.

У Мазовецькому воєводстві спостерігаються випадки сказу у диких тварин (лисиці, кажани, єноти, борсуки, козулі) та у домашніх тварин(собаки та коти).

Будьте обережні!

Тримайтеся подалі від диких та безпритульних тварин!

У разі укусу негайно зверніться до лікаря!

У Польщі обов’язкова щорічна вакцинація собак від сказу!

Симптоми сказу:

 • гіперактивність, тривожність і лихоманка.
 • зміна поведінки тварини - спокійний стає агресивним і нервовим, а неслухняний - тихим і покірним.
 • облизування місця укусу, сильний свербіж, розчісування і навіть кусання.
 • • нервозність, агресивність, підвищена реакція на світло і звук, вживання неїстівних продуктів

Положенням Мазовецького воєводи від 20.07.2021 № 26 про боротьбу зі сказом (зі змінами) зазначено: Зона ризику сказу та що робити та чого не можна в цій області.

Herb Gminy Jastrząb

Do wiadomości mieszkańców!

10 kwietnia 2022 r. o godzinie 8:41 w całym województwie mazowieckim zabrzmią syreny alarmowe powietrza wchodzące w skład miejskich i wiejskich systemów ostrzegawczych.
Będzie to szkoleniowy sygnał ostrzegawczy, który symbolizuje 12. rocznicę katastrofy smoleńskiej.
Sygnał dźwiękowy będzie słyszalny przez 3 minuty.

Mieszkańcy nie powinni podejmować żadnych działań, ponieważ syrena nie sygnalizuje alarmu.

 

До відома мешканців!

10 квітня 2022року о 8:41 годині по всьому Мазовецькому воєводству спрацюють сирени повітряної тривоги, що входять до міських та сільських систем оповіщення.

Це буде навчальний сигнал попередження, який символізує 12 річницю Смоленської катастрофи.

Звук сигналу лунатиме 3 хвилини.

Мешканцям не слід робити жодних дій, так як сирена не означає оголошення тривоги.

Logo Powiatowy Inspektor Weterynarii z/s Orońsko

Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej zwierzęta z gatunku psy, koty, fretki wjeżdżające z Ukrainy muszą posiadać:

 • prawidłowe oznakowanie (chip);
 • ważne szczepienie na wściekliznę;
 • wynik miareczkowania przeciwciał przeciwko wściekliźnie;
 • świadectwo zdrowia wydane przez właściwe władze weterynaryjne.

W drodze odstępstwa z powodu działań wojennych na terytorium Ukrainy, zwierzęta towarzyszące właścicielom przekraczającym granicę polsko -ukraińską mogą być wpuszczone do Polski bez spełnienia powyższych wymogów weterynaryjnych.

Jeżeli jeden lub więcej z powyższych wymogów nie jest spełniony, należy zgłosić ten fakt funkcjonariuszowi polskiej Straży Granicznej, Krajowej Administracji Skarbowej (Administracji Celnej) lub Policji przy przekraczaniu granicy państwowej.

Herb Gminy Jastrząb

Urząd Gminy w Jastrzębiu informuje, że na ternie gminy Jastrząb koordynatorem działań związanych z kryzysem uchodźczym będącym następstwem ataku Rosji na Ukrainę jest Wójt Gminy Jastrząb.

Koordynatorem zbiórki darów jest Kierownik GOPS Anna Sadza, zaś w sprawach zakwaterowania cudzoziemców odpowiedzialna jest Inspektor Justyna Grzmil.

Urząd Gminy w Jastrzębiu zwraca się również z prośbą do osób, które przyjęły Uchodźców w domach prywatnych do zgłaszania się do tutejszego Urzędu celem zarejestrowania ich pobytu i zgłaszania ewentualnych potrzeb związanych z pobytem obcokrajowców. Zgłoszenia można dokonać osobiście, jednak prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny pod nr Tel. 48 628 48 76 (Justyna Grzmil- koordynator ds. zakwaterowania Uchodźców).

Logo Powiatowego Lekarza Weteryrarii z siedzibą w Orońsku

W związku ze zwiększoną liczbą zwierząt wjeżdżających do UE z Ukrainy, Powiatowy Lekarz Weterynarii z/s w Orońsku informuje, że w przypadku przybycia zwierząt towarzyszących podróżnym niespełniających wszystkich wymagań UE niezbędnych do przekroczenia granicy konieczne jest w przypadku (psa, kota, fretki):

 • objęcie izolacją,
 • oznakowanie mikrochipem,
 • zaszczepienie przeciwko wściekliźnie,
 • oznaczenie poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie.

Zwracam się z prośbą o informowanie na bieżąco o przybyciu zwierząt także innych gatunków na teren powiatu szydłowieckiego oraz o sytuacjach, w których niezbędna jest interwencja lub pomoc powiatowego lekarza weterynarii; kontakt - Powiatowy Inspektorat Weterynarii z siedzibą w Orońsku. ul. Radomska 19, 26-505 Orońsko, nr tek: (48) 617-58-65 (7.30 -15.30), 694- 495-629 (24h).

Jastrząb pomaga Ukrainie

Ukraińscy obywatele pilnie potrzebują pomocy i wsparcia ze strony naszego Państwa.

W związku z zaistniałą sytuacją Gmina Jastrząb pragnie włączyć się do akcji pomocy uchodźcom z Ukrainy. W tym celu powołany został sztab kryzysowy.  

Jeśli zajdzie potrzeba, Urząd Gminy w Jastrzębiu udzieli pomocy w zakresie zakwaterowania rodzin ukraińskich, transportu z granicy na teren gminy. Dzieci z Ukrainy zostaną objęte pomocą psychologiczno-pedagogiczną oraz opieką w szkole, a dla rodzin zostanie zapewniona pomoc medyczna.

Dla mieszkańców, którzy przyjmą rodziny uchodźców do swoich domów Gmina Jastrząb  zapewni wszelką pomoc w zakresie ich zakwaterowania.

Potrzebujemy osób do segregacji produktów spożywczych, chemicznych zebranych na terenie gminy oraz do udzielenia bezpośredniej pomocy na granicy polsko-ukraińskiej.

 Zapraszamy wszystkich chętnych do niesienia pomocy do kontaktu z Urzędem Gminy w Jastrzębiu na podane poniżej nr telefonów