Gmina Jastrząb posiada wiele zabytków, jednak najważniejszym i chyba najbardziej znanym jest kościół parafialny pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Jastrzębiu usytuowany na wzgórzu. Świątynia pochodzi z początku XX w., a wzniesiona została na miejscu poprzedniego kościoła. W roku 1434 bp Oleśnicki przeniósł parafię z Gąsaw do Jastrzębia, a w rok później poświecił tu nowo wybudowany drewniany kościół, który spłonął w 1676 r.
W następnym roku staraniem parafian i biskupa Trzebickiego na obecnym wzgórzu wybudowano mały kościół z kamienia. Kościół ten jednak uległ w 1820 r. częściowemu zniszczeniu i dopiero w 1862 r. został odrestaurowany dzięki staraniom ówczesnego proboszcza Ryłkowskiego. Niestety świątynia nie przetrwała do teraźniejszości. Po zniszczonej świątyni zachował się zrąb murów prezbiterium oraz zakrystia. W latach 1909 – 1928 wybudowany został obecny kościół wg projektu Jarosława Wojciechowskiego w stylu neoromańskim, który uznawany jest za lokalny ośrodek kultu religijnego ze względu na znajdujący się w nim cudowny obraz Matki Bożej Bolesnej pochodzący z XVI – XVII w. a przeniesiony do Jastrzębia z parafii w Gąsawach. Murowana chrzcielnica w kościele będąca darem od Pawła Tomczyka i parafian pochodzi z 1897 r.

 Kościół parafialny pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Jastrzębiu usytuowany na wzgórzu. Świątynia  pochodzi z początku XX w

Kościół parafialny pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Jastrzębiu usytuowany na wzgórzu. Świątyniapochodzi z początku XX w

Wnętrze Kościoła

Wnętrze Kościoła

Cudowny Obraz Matki Bożej

Cudowny Obraz Matki Bożej

 

Na uwagę zasługuje także kamienny portal z ozdobnymi żelaznymi drzwiami w prezbiterium oraz rzeźba przedstawiająca głowę św. Jana Chrzciciela oraz epitafium Anny Dadzibosonki herbu Pobóg z rymowana staropolską inskrypcją.

Kamienny portal z ozdobnymi drzwiami  i rzeźbą głową św. Jana Chrzciciela  w tympanonie  (pamiątka z dawnego kościoła)

Kamienny portal z ozdobnymi drzwiami
 i rzeźbą głową św. Jana Chrzciciela
w tympanonie
(pamiątka z dawnego kościoła)

Płaskorzeźba  na jednym z nagrobków

Płaskorzeźba
na jednym z nagrobków

 

Obok kościoła znajduje się cmentarz parafialny, na którym znaleźć można nagrobki pochodzące z drugiej połowy XIX w. (najstarszy odnaleziony nagrobek pochodzi z roku 1867 r.). Na cmentarzu na uwagę zasługują liczne nagrobki z miejscowego piaskowca, m.in. Edwarda Angiewicza, przemysłowca, ziemianina, sędziego pokoju miasta Szydłowca, który zmarł w 1923 r.

Nie można nie wspomnieć o Izbie Regionalnej, która istnieje w PSP Nowy Dwór
od 1997r. Izba znajduje się na strychu szkoły, który zachwyca swoją wielkością i oryginalnością – grube belki, łamane poddasze, drewniane filary, bielone ściany. W izbie zgromadzono ponad 100 eksponatów – drewniane przedmioty codziennego użytku, żelazka, moździerze, lampy naftowe, saganki, narzędzia pracy na roli, urządzenia przerobu lnu oraz elementy wystroju mieszkań. Eksponaty pochodzą z końca XIX wieku i wieku XX. Zostały one zebrane od mieszkańców okolicznych wiosek i znalazły godne miejsce, gdzie stały się pamiątkami świadczącymi o życiu przodków gminy Jastrząb.

 

Eksponaty w Izbie Regionalnej  w Nowym Dworze - maglownice

Eksponaty w Izbie Regionalnej  w Nowym Dworze - Moździerze

 

Eksponaty w Izbie Regionalnej  w Nowym Dworze - narzędzia kowalskie

Eksponaty w Izbie Regionalnej
w Nowym Dworze

Eksponaty w Izbie Regionalnej  w Nowym Dworze - drewniane koło od wozu

 

W Gminie Jastrząb istnieją doskonałe warunki turystyczno- rekreacyjne. Miano największej atrakcji zasługuje zmodernizowany w 2010 r. zalew, który zwłaszcza w miesiącach letnich staje się atrakcją zarówno dla mieszkańców Gminy jak i gości z okolicznych miast i miejscowości. Zbiornik został wybudowany na rzece Śmiłówce i zajmuje powierzchnię10 ha lustra wody. Na zalewie wybudowano dwa mola - widokowe i estradowe oraz kładkę dla pieszych. Teren wokół został zagospodarowany i wykorzystywany podczas wielu imprez. Obok zalewu można skorzystać z dwóch boisk do piłki plażowej oraz wypożyczalni kajaków. Najmłodsi mogą miło spędzić czas na placu zabaw tuż przy zalewie.

Zalew w Jastrzębiu - widok tamy

Zalew w Jastrzębiu - widok mola i plaży

W Gminie Jastrząb znajdują się również:

Kościół w Gąsawach Rządowych

Kościół w Gąsawach Rządowych

Figura Matki Boskiej Saletyńskiej przy kościele w Gąsawach zwana potocznie Matką Bożą Płaczącą koronowana 15 września 1996 r. w Dębowcu

Figura Matki Boskiej Saletyńskiej przy kościele w Gąsawach zwana potocznie Matką Bożą Płaczącą koronowana 15 września 1996 r. w Dębowcu