600 lat Jastrzębia
- Szczegóły
- Marek Tomczyk
- Kategoria: 600 lat Jastrzębia
Dnia 6 stycznia 2023 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Jastrzębiu odbyła się uroczysta, pierwsza sesja Rady Miejskiej, która była również zakończenia jubileuszu 600 lecia powstania miejscowości Jastrząb. W Sesji Rady Miejskiej wzięli udział: Burmistrz Jastrzębia Andrzej Bacha, Przewodniczący Rady Miejskiej Sławomir Bińkowski, Zastępca Przewodniczącego Wojciech Warso, Radni, Sekretarz Agnieszka Dąbrowska, Skarbnik Monika Surdy oraz zaproszeni goście: Wiceminister Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz, Minister Marek Suski, Poseł na Sejm RP Agnieszka Górska, Starosta Powiatu Szydłowieckiego Włodzimierz Górlicki wraz z Zastępcą Anitą Gołosz, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Szydłowcu Jadwiga Kopycka (reprezentowała burmistrza Artura Ludwa), Adam Duszyk, Wicedyrektor Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu, Komendant Powiatowy PSP w Szydłowcu Paweł Sokół, Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Szydłowcu Paweł Górski, Z-ca Komendanta Powiatowego Policji w Szydłowcu Marek Filipiak, Wójt Gminy Wierzbica Zdzisław Dulias, Wójt Gminy Mirzec Mirosław Seweryn, oraz przedstawiciel Gminy Mirów. Nie zabrakło również dyrektorów placówek oświatowych, reprezentantów OSP Gminy Jastrząb oraz mieszkańców. Uroczystość rozpoczęła się występem miejscowej grupy teatralnej seniorów ,,Młodzi Duchem”. Następnie, po przywitaniu gości przez Przewodniczącego Rady Miejskiej Sławomira Bińkowskiego, głos zabrał Burmistrz Jastrzębia Andrzej Baracha, który wspomniał o ubiegłorocznych wydarzeniach zorganizowanych z okazji jubileuszu 600 lecia powstania miejscowości Jastrząb. Zaznaczył, że finalizacją tych uroczystości było odzyskanie praw miejskich, które obowiązują od dnia 1 stycznia 2023 r. Głos zabrali również zaproszeni goście gratulując Burmistrzowi tak odważnej decyzji, jak również ogromu włożonej pracy, by Jastrząb znów stał się miastem, życząc przy tym dalszych sukcesów i rozwoju miejscowości i gminy. Kulminacyjnym wydarzeniem uroczystej sesji było wręczenie symbolicznego klucza do bram miasta przez sołtysa Sylwestra Mindy na ręce Burmistrza Andrzeja Brachy. Był to bardzo ważny i niesamowity dzień, który z pewnością zapisze się w historii Jastrzębia, jak również w całej gminie, gdyż odzyskanie praw miejskich po 153 latach jest niecodziennym i wyjątkowym wydarzeniem.
Galeria:
- Szczegóły
- Marek Tomczyk
- Kategoria: 600 lat Jastrzębia
W dniach od 24-26 czerwca br. odbyły się główne obchody jubileuszu 600 lecia powstania miejscowości Jastrząb. W ciągu trzech dni odbyło się wiele ciekawych atrakcji. W piątek o godzinie 17 rozpoczęła się Msza Święta, procesja i Ofiarowanie parafii Jastrzębskiej Najświętszemu Sercu Jezusowemu. Mszy przewodniczył biskup Marek Solarczyk, ordynariusz diecezji radomskiej. Częścią Mszy była procesja wokół kościoła. Przed rozpoczęciem ceremonii ks. doktor Albert Warso, watykański pracownik, pochodzący z miejscowości Jastrząb, odczytał pozdrowienia od papieża Franciszka i przekazał parafii papieski perłowy różaniec. W Drugi dzień obchodów 600 lecia tj. 25 czerwca br. odbyła się konferencja naukowa poświęcona dziejom miejscowości Jastrząb.
W konferencji udział wzięli wybitni naukowcy, którzy wygłosili wykłady na temat:
- średniowieczne początki miasta Jastrzębia - prof. dr hab. Krzysztof Ożóg (Uniwersytet Jagielloński),
- biskup Wojciech Jastrzębiec - dr Grażyna Lichończak - Nurek (Muzeum Historyczne Miasta Krakowa),
- biskup Zbigniew Oleśnicki - prof. dr hab. Maria Koczerska (Uniwersytet Warszawski).
- Jastrząb w epoce nowożytnej - prof. dr hab. Dariusz Kupisz (Uniwersytet Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie),
- Dzieje Jastrzębia w okresie zaborów - dr Kamil Szpunar (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach),
- Jastrząb w latach 1918 - 1945 - dr hab. Sebastian Piątkowski (Instytut Pamięci Narodowej w Radomiu,
- Dzieje parafii Jastrząb - od 1918 do 1945 - ks. dr Piotr Tylec (KUL),
- Jastrząb po 1945 roku (ksiądz doktor Albert Warso, Dyskateria Nauki Wiary - Watykan).
Czytaj więcej: Trzydniowe obchody 600 lecia miejscowości Jastrząb
- Szczegóły
- Marek Tomczyk
- Kategoria: 600 lat Jastrzębia
Informujemy, że przebieg obrad Konferencji naukowej z okazji 600-lecia fundacji Jastrzębia jest utrwalany i transmitowany za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk
- Szczegóły
- Dorota Sykulska
- Kategoria: 600 lat Jastrzębia
Pragnę serdecznie zaprosić wszystkich chętnych mieszkańców do obchodów 600-lecia Jastrzębia. W tym miesiącu zaplanowaliśmy wspólne sadzenie drzewek, pomogą nam również nasi przyjaciele z Ukrainy przebywający aktualnie na terenie Gminy. Po sadzeniu zaplanowana jest wspólna biesiada przy ognisku wraz z poczęstunkiem. Dziękuję Lasom Państwowym za nieodpłatne przekazanie sadzonek.
- Szczegóły
- Marek Tomczyk
- Kategoria: 600 lat Jastrzębia
W dniu 26 marca 2022r. w sali gimnastycznej Publicznej Szkoły Podstawowej w Jastrzębiu odbył się Turniej Piłki Siatkowej rozgrywany w ramach obchodów 600-lecia Jastrzębia. Do turnieju przystąpiło sześć zespołów męskich: Bobry Lewaszówka, Lerko Kielce, Skarpa Lublin, Pasjonaci Radom, Czarny Szydłowiec oraz gospodarze Domino Jastrząb. Po grach eliminacyjnych w grupach zostali wyłonieni zwycięzcy, którzy rozegrali mecze o miejsca I – IV.
Trzecie miejsce zajęli Pasjonaci z Radomia pokonując Bobry Lewaszówka 2: 0.
- Szczegóły
- Marek Tomczyk
- Kategoria: 600 lat Jastrzębia
Uroczysta inauguracja obchodów 600 lecia powstania miejscowości Jastrząb.
Dzień 6 stycznia 2022 r. trwale zapisze się w historii miejscowości Jastrząb, która tego dnia rozpoczęła świętowanie 600 lecia swojego istnienia. Obchody te rozpoczęły się uroczystą sesją, która odbyła się w Publicznej Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Jastrzębiu. Wśród zaproszonych gości przybyli parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości Marek Suski, Anna Kwiecień, Dariusz Bąk i Andrzej Kosztowniak. Był również Wicemarszałek Mazowsza Rafał Rajkowski, ksiądz Albert Warso, pracownik Kongregacji Nauki i Wiary w Watykanie pochodzący z Jastrzębia. Gościli także samorządowcy z powiatu szydłowieckiego: starosta Włodzimierz Górlicki, zastępca starosty Anita Gołosz, burmistrz Szydłowca Artur Ludew, wójt Mirowa Artur Siwiorek, wójt Orońska Henryk Nosowski, a także wójt Wierzbicy Zdzisław Dulias i Borkowic Robert Fidos. Na sesję, poza radnymi, przyszli również mieszkańcy gminy, strażacy, księża, nauczyciele, seniorzy. Uroczystą sesję otworzył przewodniczący Rady Gminy Sławomir Bińkowski.
Czytaj więcej: Uroczysta inauguracja obchodów 600 lecia powstania miejscowości Jastrząb.
- Szczegóły
- Marek Tomczyk
- Kategoria: 600 lat Jastrzębia
Jubileuszowe spojrzenie na dzieje Jastrzębia
600 lat 1422 – 2022 za nami
- 20-24 pokolenia
- 19 królów
- 61 papieży
- 53 biskupów
- Ojcowie miasta
Biskup Wojciech Jastrzębiec ok. 1362-1436 (Biskup krakowski 1412-1423)
Kardynał Zbigniew Oleśnicki 1389-1455 (Biskup krakowski 1423-1455, Pierwszy polski kardynał - 1439) - Początki Jastrzębia
Miasto powstało na ziemi po wykarczowanym lesie „na surowym korzeniu” przy trakcie prowadzącym z Iłży do Skrzynna
- osady w i na włościach Lepiennicza i Ganszowa w ziemi sandomierskiej, w dystrykcie radomskim, nad potoczkiem Szmiłowska Rzeka
- Szczegóły
- Marek Tomczyk
- Kategoria: 600 lat Jastrzębia
Przewodniczący Rady Gminy Jastrząb Sławomir Bińkowski oraz Wójt Gminy Andrzej Bracha serdecznie zapraszają mieszkańców gminy Jastrząb na uroczystą sesję Rady Gminy zorganizowaną z okazji 600-lecia powstania miejscowości Jastrząb. Sesja odbędzie się w dniu 6 stycznia 2022 r. o godzinie 14.00 w Publicznej Szkole Podstawowej w Jastrzębiu. Włodarze gminy zapraszają również na Mszę Świętą wraz z kolędowaniem w kościele pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela w Jastrzębiu. Msza Św. rozpocznie się o godz. 16.00.