Centrum Integracji Środowiskowej

W centrum Jastrzębia znajduje się budynek Ochotniczej Straży Pożarnej, a w nim Świetlica Środowiskowa, gdzie dzieci, młodzież, a także dorośli spędzają wolny czas.

Wejście do CIŚ

 

Lokalne Centrum Kompetencji

Wejsćie do Biblioteki i LCK

Lokalne Centrum Kompetencji w Jastrzębiu jest miejscem, gdzie od ręki można uzyskać bezpłatny dostęp do komputera i Internetu, a także można liczyć na pomoc techniczną i merytoryczną opiekuna sali w trakcie realizacji zajęć. W Centrum kładzie się nacisk głównie na rozwój i twórcze myślenie ale także na rozrywkę i dobrą zabawę. Otwartość to podstawa, dlatego w Centrum można realizować zajęcia z przeróżnych dziedzin w zależności od woli zainteresowanych.

Centrum jest czynne

Lokalne Centrum Kompetencji zamknięte aż do odwołania.
 

W poniedziałki i wtorki realizowane są zajęcia otwarte i każdy może przyjść aby:

  • skorzystać bezpłatnie z komputera i internetu, a w razie potrzeby uzyskać niezbędną pomoc techniczną i merytoryczną od opiekuna sali LCK,
  • skorzystać z indywidualnej pomocy w obsłudze komputera, bezpiecznego poruszania się w sieci Internet i znajdywania poszukiwanych treści oraz w nauce obsługi różnego rodzaju oprogramowania, w tym aplikacji biurowych,
  • wziąć udział w zajęciach o wybranej tematyce,
  • uzgodnić termin zajęć o określonej tematyce dla zebranej grupy użytkowników w dowolnym wieku .

We środy realizowane są uzgodnione wcześniej kursy, szkolenia zajęcia dla dorosłych lub odbywają się zajęcia otwarte, w czwartki i piątki zajęcia dla dzieci i młodzieży lub odbywają się zajęcia otwarte. Informacje na temat realizowanych zajęć będą znajdować się na stronie internetowej Gminy www.jastrzab.com.pl w zakładce Nasza Gmina / Kultura oraz na drzwiach wejściowych. W trakcie odbywających się zajęć tematycznych np. seansu filmowego w Centrum nie przeprowadza się innych zajęć aby nie zakłócać ich realizacji.

 

Zajęcia dla dzieci i młodzieży

Gry przygodowe i zabawy zespołowe oraz indywidualne, w tym sesje RPG, czyli gry fabularne (najczęściej na papierze, z użyciem figurek lub bez o różnorakiej tematyce w zależności od wieku i zainteresowań – od opowieści historycznych, sensacyjnych, czy science-fiction, w których gracz ma realny wpływ na wydarzenia, po dynamiczne rozgrywki z użyciem kart, czy kostek do gry o delikatnej lub wyrazistej tematyce, fantastycznej, kryminalnej, czy gatunku survival horror-dla starszych), seanse filmowe, również na żywo na dużym ekranie (np. kącik kibica), olimpiady w gry komputerowe, karciane, planszowe, a także pomoc w nauce oraz projektowanie i wydruki 3D dla początkujących.

 

Zajęcia dla dorosłych

Obsługa komputera od podstaw (w tym BHP i ochrona informacji), nauka pisania i szybkiego pisania na komputerze, obsługa przeglądarek internetowych, wyszukiwanie informacji w internecie, obsługa oprogramowania biurowego i pomoc w pisaniu pism i tworzeniu dokumentów oraz projektowanie i wydruki 3D dla początkujących. Zajęcia mogą być przeprowadzane indywidualnie lub grupowo np. w formie prezentacji na dużym ekranie.

W przypadku chęci zorganizowania zajęć w godzinach funkcjonowania Centrum prosimy o kontakt:

tel. (48) 628 48 60, wewnętrzny 51
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

lub na miejscu. 

Sala komputerowa LCK

Lokalne Centrum Kompetencji w Jastrzębiu znajduje się w budynku Urzędu Gminy, wejście wspólne z Gminną Biblioteką Publiczną od strony ulicy szydłowieckiej.

 

 

Gminna Biblioteka Publiczna          

Funkcję kulturotwórczą w gminie pełni Gminna Biblioteka w Jastrzębiu. W działach dla dorosłych i dla dzieci Biblioteka ma ponad 14 150 woluminów wydawniczych, z których korzysta łącznie 550 czytelników. Oferta biblioteki jest łatwiej dostępna dla mieszkańców innych miejscowości dzięki filiom: w Gąsawach Rządowych (oferuje łącznie ponad 6975 tys. woluminów, z których korzysta obecnie 214 czytelników) oraz w Woli Lipienieckiej Dużej (posiada 5786 tys. woluminów, z których korzysta 209 czytelników). Tradycją szkół są gminne konkursy i festiwale, w których dzieci i młodzież mogą rywalizować ze sobą i kulturalnie współzawodniczyć w wielu dziedzinach.

Wiele imprez dla mieszkańców organizuje także Świetlica Środowiskowa oraz Gminna Biblioteka Publiczna. Są to m.in. imprezy z okazji Dnia Babci i Dziadka, Dnia Matki, walentynki, choinka bezpieczne ferie i wakacje.

Ważnym wydarzeniem jest zawsze uroczystość z okazji 50 rocznicy pożycia małżeńskiego par z terenu Gminy Jastrząb. Wówczas w intencji dostojnych jubilatów odprawiana jest uroczysta msza św., a po mszy jubilaci wraz ze swoimi najbliższymi zapraszani są na przedstawienie organizowane przez dzieci ze Świetlicy Środowiskowej oraz poczęstunek. Uroczystość zawsze wiąże się z wielkimi wzruszeniami zarówno jubilatów jak i zaproszonych gości.