Zdrowie
- Szczegóły
- Marek Tomczyk
- Kategoria: Zdrowie
Szanowni Państwo!
Od września 2022 r. Samorząd Województwa Mazowieckiego finansuje „Program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki zaburzeń depresyjnych dla dzieci i młodzieży z województwa mazowieckiego” na lata 2022-2024 (dalej Program). Głównym jego celem jest identyfikacja podejrzenia zaburzeń depresyjnych u dzieci i młodzieży w wieku od 12 do 21 roku życia mieszkających w województwie mazowieckim w latach 2022-2024.
Do tej pory, do Programu zakwalifikowano 1 648 osób. Aż 880 uzyskało pozytywny wynik badania przesiewowego, co oznacza to, że u 53% uczestników wynik testu wskazał podejrzenie depresji.
Uczestnicy skorzystali łącznie z 5 673 sesji terapeutycznych, a 103 osoby odbyły spotkanie podsumowujące terapię i zakończyły już udział w Programie. Ponadto 878 pedagogów zostało przeszkolonych w tematyce dot. zaburzeń depresyjnych wśród dzieci i młodzieży. Wartość podpisanych umów z podmiotami wynosi ponad 7 mln 400 tys. zł, natomiast wydatkowane zostało do tej pory 2 mln 500 tys.zł.
- Szczegóły
- Marek Tomczyk
- Kategoria: Zdrowie
W dniach 24-30 kwietnia 2023 roku będziemy obchodzić Europejski Tydzień Szczepień. Jest to inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), realizowana i koordynowana na poziomie lokalnym przez poszczególne państwa.
Tegoroczna kampania będzie miała na celu poprawę przyjmowania szczepionek w kontekście globalnego spadku liczby szczepień spowodowanego pandemią COVID-19
Celem Tygodnia Szczepień w Polsce jest podkreślanie roli szczepień – powszechnych i indywidualnych – poprzez:
- podnoszenie świadomości potrzeby i prawa każdego dziecka do ochrony przed chorobami, którym można zapobiegać za pomocą szczepień ochronnych,
- zwracanie szczególnej uwagi na szczepienie pacjentów z grup wysokiego ryzyka.
- Szczegóły
- Marek Tomczyk
- Kategoria: Zdrowie
Święto narodziło się z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień powstrzymali się od palenia papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez sięgania po papierosa. Idea dnia, w którym zachęca się palaczy do zerwania z nałogiem, przyjęła się także w innych krajach, od 1991 także w Polsce.
Szacuje się, że rocznie z powodu palenia na świecie umiera przedwcześnie 5 mln ludzi i liczba ta stale rośnie. Osoby palące są narażone na rozwój wielu nowotworów, kilkadziesiąt chorób kardiologicznych, układu oddechowego i innych narządów. Prawie wyłącznie u palaczy papierosów występują trzy jednostki chorobowe: rak płuca, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP) oraz zawał serca przed 50 r.ż.
Zaprzestanie używania tytoniu przynosi wymierne korzyści zdrowotne niezależnie od wieku i liczby lat palenia. Na podstawie danych WHO rzucenie palenia przed ukończeniem 40 roku życia zmniejsza ryzyko zgonu z powodu chorób odtytoniowych o około 90%.
Od kilkunastu lat dla wielu osób alternatywą dla tradycyjnych papierosów są m.in. e-papierosy oraz podgrzewacze tytoniu. Płyn, który jest podgrzewany w celu inhalacji, zawiera potencjalne szkodliwe substancje chemiczne, które znajdują się również w dymie papierosowym.
Serdecznie zapraszam Państwa
do śledzenia strony internetowej http://jakrzucicpalenie.pl/, gdzie znajdą Państwo wiele cennych informacji, jak zerwać z nałogiem.
- Szczegóły
- Marek Tomczyk
- Kategoria: Zdrowie
UWAGA WŚCIEKLIZNA!
[Посилання] - УВАГА, СКАЗ! - Текст українською мовою
Wścieklizna jest nieuleczalną, wirusową chorobą zakaźną o niezmiernie ostrym i prawie zawsze śmiertelnym przebiegu, atakującą układ nerwowy ludzi i zwierząt.
Na terenie województwa mazowieckiego odnotowuje się przypadki wścieklizny u zwierząt dzikich ( lisów, nietoperzy, jenotów, borsuka, saren) oraz u zwierząt towarzyszących (psy i koty)
Zachowaj ostrożność !
Nie zbliżaj się do dzikich i bezpańskich zwierząt !
W przypadku pogryzienia zgłoś się niezwłocznie do lekarza!
Coroczne szczepienie psów przeciwko wściekliźnie jest w Polsce obowiązkowe!
Objawy wścieklizny:
- nadpobudliwość, niepokój i gorączka.
- zmiana zachowania zwierzęcia -spokojne staje się agresyjne i nerwowe, a nieposłuszne – ciche i uległe.
- wylizywanie miejsce pogryzienia, silny świąd, drapanie, a nawet wygryzanie.
- nerwowości, agresja, wzmożone reakcje na światło i dźwięk, zjadanie niejadalnych przedmiotów
Rozporządzenie nr 26 Wojewody Mazowieckiego z dnia 20 lipca 2021 r. w sprawie zwalczania wścieklizny ( z późniejszymi zmianami) określa: obszar zagrożony wystąpieniem wścieklizny oraz nakazy i zakazy na tym obszarze.
- Szczegóły
- Marek Tomczyk
- Kategoria: Zdrowie
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Szydłowcu przypomina, że wypoczynek na świeżym powietrzu oraz noszenie lżejszego ubioru zwiększają ryzyko pokąsania przez kleszczę mogące przenosić groźne dla zdrowia bakterie, wirusy i pierwotniaki. Pamiętajmy, że kleszcze stanowią zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale także atakują zwierzęta. Bądźmy ostrożni i uważni!
Poniżej znajdują się materiały edukacyjne w postaci infografik, w których zostały zamieszczone informacje dotyczące m.in.:
- miejsc, w których spotkamy kleszcze,
- ochrony przed kleszczami,
- sposobów na usunięcie,
- miejsc żerowania kleszczy na ciele.
Serdecznie zapraszam Państwa do zapoznania się z materiałami.
Czytaj więcej: Okres letni to czas wzmożonej aktywności kleszczy
- Szczegóły
- Marek Tomczyk
- Kategoria: Zdrowie
#Żyj Dobrze. To hasło przewodnie kampanii prozdrowotnej, inspirującej Polki i Polaków do wprowadzania zmian na lepsze w swoim życiu po pandemii koronawirusa.
Cel kampanii
Celem głównym kampanii jest przypomnienie, że wyborów wpływających na nasze życie dokonujemy każdego dnia. Chcemy uwrażliwić odbiorców naszych treści na potrzebę stałego identyfikowania swoich problemów zdrowotnych i samodzielnego radzenia sobie z wieloma aspektami swojego życia. Uczyć podejmowania dobrych wyborów i decyzji sprzyjających zdrowiu. Chcemy kształtować zachowania i postawy sprzyjające poprawie zdrowia kompleksowo: w sferze fizycznej, psychicznej czy społecznej.
Grupy docelowe, obszary tematyczne i narzędzia komunikacji
Wykorzystując powszechne obecnie w tej chwili narzędzie, jakim są media społecznościowe (Facebook, Twitter, www) chcemy, poprzez zaplanowany cykl specjalnie przygotowanych postów i artykułów, zachęcić Polaków do działania, do odbudowy swojego dobrostanu psychicznego i fizycznego. Poprzez proste podpowiedzi zbudowane w jasny, przystępny sposób, prezentowane na specjalnie przygotowanych postach, publikowanych w social mediach, chcemy budować zmianę zachowań zdrowotnych Polaków. Postaramy się pokazać, jak prosto można codziennie podejmować małe kroki w kilku obszarach szeroko pojętego zdrowia publicznego, by zbudować sobie dobre, zdrowe życie. Liczymy, że przygotowane treści w swej prostocie i dzięki interesującej formie trafią do szerokiego kręgu odbiorców. Konkretne wskazówki w poszczególnych obszarach tematycznych pozwolą codziennie czynić małe kroki ku wypracowaniu zdrowych życiowych nawyków, które wpłyną ostatecznie na poprawę dobrostanu, zdrowia psychicznego i fizycznego kobiet i mężczyzn, dorosłych i dzieci, seniorów i młodzieży.
Wyżej wymienione to właśnie grupy docelowe naszych działań. Przy czym treści dotyczące dzieci będziemy kierować w przekazie do ich rodziców.
Materiały edukacyjne przygotowaliśmy, mając na uwadze pięć obszarów tematycznych, najbardziej istotnych pod kątem odbudowy zdrowia po pandemii.
- Szczegóły
- Administrator UG
- Kategoria: Zdrowie
Na terenie gminy Jastrząb Narodowy Program Szczepień realizuje Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Jastrzębiu, ul. Zielona 68
– nr tel. 48 312 17 60.
Dla osób mających trudności z samodzielnym dotarciem do punktu szczepień, w tym osób niepełnosprawnych Urząd Gminy w Jastrzębiu organizuje transport. Informacji na temat transportu można uzyskać w Urzędzie Gminy pod nr tel. 48 628 48 68 lub 48 628 48 60 w dni robocze w godz. od 8.00 do 15.00.
Całodobowa i bezpłatna infolinia - 989
Czytaj więcej: #SZCZEPIMYSIE - Bo chcemy wrócić do normalności
- Szczegóły
- Administrator UG
- Kategoria: Zdrowie
Gmina Jastrząb przypomina o możliwości zaszczepienia się
przeciw COVID-19 bez rejestracji!
Zapraszamy
Miejsce: Parking przed Kościołem pw. św. Jana Chrzciciela w Jastrzębiu
Data: 1 sierpnia 2021 Godzina: 8.00 - 15.00
Pamiętaj - szczepienie jest najlepszą i bezpieczną metodą ochrony przed zachorowaniem
Zapraszamy również osoby chętne spoza terenu gminy Jastrząb.
- Szczegóły
- Administrator UG
- Kategoria: Zdrowie
Zaszczep się
przeciw COVID-19 bez rejestracji!
PRZYJEDZIEMY DO TWOJEJ GMINY
Zapraszamy
Miejsce: Parking przed Kościołem pw. św. Jana Chrzciciela w Jastrzębiu
Data: 1 sierpnia 2021 Godzina: 8.00 - 15.00
Pamiętaj - szczepienie jest najlepszą i bezpieczną metodą ochrony przed zachorowaniem
Zapraszamy również osoby chętne spoza terenu gminy Jastrząb.
Czytaj więcej: Zaszczep się przeciw COVID-19 bez rejestracji!
- Szczegóły
- Administrator UG
- Kategoria: Zdrowie
1. Informacje ogólne
Szczepionki przeciwko COVID-19 mają przyczynić się do zminimalizowania, a docelowo do wygaszenia epidemii wirusa. Celem strategicznym jest osiągnięcie poziomu zaszczepienia społeczeństwa umożliwiającego zapanowania nad pandemią COVID-19 do końca 2021 roku, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa.
Proces szczepień jest oparty o zaproszenie (dokument e-skierowania) ważne 90 dni od dnia wystawienia. Skierowania są generowane automatycznie w systemie P1 w transzach zgodnych z kolejnością szczepień (dla określonych grup wiekowych, zawodowych itd.). Ponadto, lekarze mogą wystawić dla pacjenta indywidualne e-skierowanie (np. dla osoby nieposiadającej numeru PESEL, dla osoby, która nie mogła poddać się szczepieniu w okresie ważności pierwszego e-skierowania).
Czytaj więcej: NARODOWY PROGRAM SZCZEPIEŃ – PODSTAWOWE INFORMACJE
- Szczegóły
- Administrator UG
- Kategoria: Zdrowie
Na terenie gminy Jastrząb Narodowy Program Szczepień realizuje Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Jastrzębiu, ul. Zielona 68
– nr tel. 48 312 17 60.
Dla osób mających trudności z samodzielnym dotarciem do punktu szczepień, w tym osób niepełnosprawnych Urząd Gminy w Jastrzębiu organizuje transport. Informacji na temat transportu można uzyskać w Urzędzie Gminy pod nr tel. 48 628 48 68 lub 48 628 48 60 w dni robocze w godz. od 8.00 do 15.00.
Całodobowa i bezpłatna infolinia - 989
Czytaj więcej: #SZCZEPIMYSIE - Bo tęsknimy za naszymi bliskimi