Święto narodziło się z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień powstrzymali się od palenia papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez sięgania po papierosa. Idea dnia, w którym zachęca się palaczy do zerwania z nałogiem, przyjęła się także w innych krajach, od 1991 także w Polsce.
Szacuje się, że rocznie z powodu palenia na świecie umiera przedwcześnie 5 mln ludzi i liczba ta stale rośnie. Osoby palące są narażone na rozwój wielu nowotworów, kilkadziesiąt chorób kardiologicznych, układu oddechowego i innych narządów. Prawie wyłącznie u palaczy papierosów występują trzy jednostki chorobowe: rak płuca, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP) oraz zawał serca przed 50 r.ż.
Zaprzestanie używania tytoniu przynosi wymierne korzyści zdrowotne niezależnie od wieku i liczby lat palenia. Na podstawie danych WHO rzucenie palenia przed ukończeniem 40 roku życia zmniejsza ryzyko zgonu z powodu chorób odtytoniowych o około 90%.
Od kilkunastu lat dla wielu osób alternatywą dla tradycyjnych papierosów są m.in. e-papierosy oraz podgrzewacze tytoniu. Płyn, który jest podgrzewany w celu inhalacji, zawiera potencjalne szkodliwe substancje chemiczne, które znajdują się również w dymie papierosowym.
Serdecznie zapraszam Państwa
do śledzenia strony internetowej http://jakrzucicpalenie.pl/, gdzie znajdą Państwo wiele cennych informacji, jak zerwać z nałogiem.
Materiały edukacyjne związane z profilaktyką antytytoniową.
[PDF] - Test motywacji do zaprzestania palenia wg Schneider
[PDF] - Ulotka - Nie zawsze wędzone trzyma dłużej*