Plakat logo inspekcja weterynaryjna

SZCZEPIENIE Lisów Przeciwko Wściekliźnie

Szczepionka będzie zrzucana z samolotów oraz wykładana ręcznie. Zrzuty obejmują kompleksy leśne, pola i łąki z pominięciem akwenów wodnych i terenów zabudowanych.

Dofinansowane przez Unię Europejską

NIE DOTYKAĆ SZCZEPIONKI!

woj. mazowieckie 5-18 WRZEŚNIA 2024 r. (Termin akcji może ulec przesunięciu w przypadku wystąpienia złych warunków atmosferycznych lub z przyczyn niezależnych)

Uwaga!

  1. Każdy kontakt człowieka z płynną zawartością szczepionki należy zgłosić do lekarza medycyny.
  2. W przypadku kontaktu z przynętą i/lub płynną zawartością szczepionki, miejsca te gruntownie przemyć wodą z mydłem.
  3. Przez 14 dni od wyłożenia szczepionki psy wyprowadzać na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach oraz ograniczyć polowania zbiorowe.
  4. Przynęty zawierające szczepionkę dotykane przez ludzi nie są przyjmowane przez lisy.

KOMUNIKAT MAZOWIECKIEGO WOJEWÓDZKIEGO LEKARZA WETERYNARII

Na podstawie przepisów Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie przeprowadzania ochronnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie (Dz. U. poz. 1737) ogłaszam, że planowane jest przeprowadzenie AKCJI SZCZEPIENIA DOUSTNEGO LISÓW WOLNO ŻYJĄCYCH PRZECIWKO WŚCIEKLIŹNIE na terenie województwa mazowieckiego.

Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii uprzejmie informuje, że w dniach 5-18 września 2024 r. przeprowadzona zostanie jesienna akcja szczepień ochronnych lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie na terenie województwa mazowieckiego.
Szczepienia dokonuje się na podstawie art. 56 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z 2008 r. Nr 213, poz. 1342 z późn. zm. ) oraz rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie prowadzenia ochronnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie (Dz. U. poz. 1737). Do szczepienia będzie użyta szczepionka doustna Rabadrop w formie „przynęty” zawierającej żywy atenuowany szczep wirusa wścieklizny. Przynęty – z zawartością płynnej szczepionki w kapsule (blister) – zostaną zrzucone z samolotu oraz wyłożone ręcznie na tereny kompleksów leśnych, łąk i pól z pominięciem akwenów wodnych, dróg oraz obszarów zabudowanych.

logo dofinansowane przez Unię Europejską